Najtańsze kotły dwufunkcyjne – ostatnia okazja

W połowie września 2015 roku weszły w obieg nowe regulacje, jakie wprowadziły dla producentów ograniczenia w sprawie udostępniania do obrotu pieców zasilanych gazem o efektywności mniejszej niż 86 procent. Konsekwencją takiej sytuacji jest ograniczenie asortymentu w zasadzie tylko do kotłów kondensacyjnych dla najnowszych układów C.O.. Do września 2018 wyjątkowo mogą być produkowane na wymogi Unii europejskiej kotły z komorą otwartą dwudwubiegowe, jakie w obecnych realiach są fundamentem przy wymianie pieca dwufunkcyjnego w mieszkaniu np:

– Piec zasilany gazem dwuobiegowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł na gaz dwupłaszczowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Kocioł zasilany gazem dwuobiegowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec na gaz dwuobiegowy Ariston Clas Evo 10-24kW

Również tylko i wyłącznie do września 2018 na potrzeby UE będą robione najtańsze piece z funkcją kondensacji o znacznej emisji tlenków azotu, jakie są alternatywą dla kotłów z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Piec zasilany gazem dwufunkcyjny Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego rodzaju przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w sprzedaży do zakończenia zapasu magazynowego i będą mogły być montowane. Podstawą jest tu wpis o „wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeśli produkt znalazł się na rynku (na magazynie dystrybutora, salony sprzedaży) przed wytyczoną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co w sytuacji, gdy zakończy się rezerwa magazynowa? W obrocie zostaną klasyczne piece z funkcją kondensacji spełniające zaostrzone wymogi do efektywności oraz emitowania związków azotowych.Osoby wymieniające przestarzały piec dwuobiegowy, będą zmuszone wydać więcej na zakup kotła kondensacyjnego, jak również modernizacji systemu szachtowego.