Ogrzewanie podłogowe jako najlepszy układ grzewczy

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, dzięki któremu podniesiemy komfort i znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Badania pokazały, że ten typ ogrzewania to najlepszy dla użytkownika system ogrzewania mający wzgląd na naturalny rozkład ciepłoty ciała.

ogrzewanie podlogowe

Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia posadzki, co ustanawia idealny mikroklimat. Cieplej jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Z uwagi na to w pokoju może być o 2°C zimniej niż w pokojach z klasycznymi kaloryferami, a mieszkańcy nie będą tego odczuwać. Jest to system szczególnie polecany dla osób chorych na alergię, bo w pokojach z ogrzewaniem w podłodze nie ma spalania oraz lewitacji kurzu, a także zjawiska przesuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego.

Funkcjonalność ogrzewania zależy w dużym stopniu od poziomu izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna niweluje zapotrzebowanie na ciepło i podnoszą rentowność zastosowania układu grzejnego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie stawia znacznego oporu cieplnego, np. kafelki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę dodatkowego układu grzewczego, czyli dawać tzw. ?efekt ciepłej podłogi?.