OZE jako podstawa domowych instalacji grzewczych

Odnawialne źródła energii to takie, których pożytkowanie nie wiąże się z ich długotrwałym niedoborem, ponieważ odradzają się w relatywnie szybkim tempie. To żłoża przyrody, jakie pomimo nieprzerwalnego wykorzystywania powstają

\tworzą się na nowo, bo procesy ich tworzenia trwają krótko i wciąż istnieją okoliczności, by miały miejsce one w przyrodzie.

Do grupy OZE zaliczamy m.in.: radiację słoneczną, wiatr, deszcze, ruchy wód, energię ziemi oraz biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym źródłem energii odnawialnej. jeszcze niedawno eksploatacja energii słońca było mało opłacalne, ponieważ koszt tworzenia tej instalacji był bardzo wysoki. Dzięki upowszechnieniu układu dofinansowania korzystanie z energii słońca jest coraz popularniejsze. Instalacje grzewcze oparte są o panele solarne służące do podgrzewania wody oraz fotowoltaniczne pożytkujące energię słoneczną do produkcji prądu. Nowoczesne instalacje OZE mają możliwość skorzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, ale również z promieniowania rozproszonego. Dzięki temu panele fotowoltaniczne wytwarzają energię słoneczną nawet w pochmurne dni i podczas deszczu. Wpływa to na większą opłacalność instalacji.

Na naszym rynku coraz większą popularność zyskują również elektrownie wiatrowe i pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania z siły wiatru wód geotermalnych. Energia wiatru za pomocą turbin wiatrowych przekształcana jest w prąd i wykorzystywana do zasilania domów. Ciepło gruntu można wykorzystywać do wytworzenia energii użytkowej, czyli prądu i ciepła.

W przypadku instalacji grzewczych domowych do grzania pojedynczego budynku można wykorzystać energię wód podziemnych z udziałem pomp ciepła. Mogą być one zastosowane do układów klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.