Programator Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Termostaty Danfoss Icon to najnowsze akcesoria dołączone do katalogu w 2017 roku dedykowane do podłogówki. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch typach. Podstawowy typ, w którym nastawiamy temperaturę i wskazujemy typ grzania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest nieskomplikowany w funkcjonowaniu. Kolejne urządzenie ma ekstra programator 7-mio dniowy oraz łącze na opcjonalny sensor podłogowy. Dzięki temu jest możliwość zautomatyzowanego obniżania temperatur na noc i kiedy jesteśmy poza domem według jednego z wybranych programów 7-mio dniowych. Dzięki temu mamy możliwość obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ekstra czujnik podłogowy warto wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi ma być na stałym poziomie,

– mamy zasilanie układu podłogowego z kotła wysokotemperaturowego (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, aby nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest drewniana.

Sterowanie PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najskuteczniejsza metoda sterowania obiegiem grzejnym o dużej bezwładności cieplnej. Do tych układów grzewczych należą:

– wodna podłogówka

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego termostatu, jaki załącza się i wyłącza tylko dla wskazanej temperatury, regulator PWM robi to w inny sposób. Wybiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia układu grzejnego tak, aby utrzymać temperaturę najbliżej nastawionej temperatury i dogrzewa: krótkimi impulsami wtedy, gdy temperatura docelowa została osiągnięta. Dzięki temu szybciej reaguje na wahania temperatury, co procentuje większą ekonomiką pracy. Regulatory Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do ogrzewania elektrycznego. Wystarczy zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o maksymalnym obciążeniu 16 amperów. Koszt takiego urządzenia to około 16-20 zł. Zabieg taki polecamy zainteresowanym z wiedzą elektrotechniczną.