programowanie pogodowe

Czujnik zewnętrzny to aktualnie podstawowe wyposażenie pieca kondensacyjnego oraz pompy ciepła. Programator zewnętrzny funkcjonuje w oparciu o temperaturę zewnętrzną i wykres ubytków domu (ustaloną w czasie uruchomienia) ustala temperaturę wody, jaka dochodzi z pieca albo pompy ciepła na instalację grzewczą.Najważniejszą cechą programowania pogodowego jest osiągnięcie maksymalnej sprawności kotła kondensacyjnego (pompy ciepła), a tym samym najniższych do uzyskania rachunków za grzanie. Drugą użyteczną funkcją jest regulowanie ogrzewaniem, a dokładnie temperaturą w domu na podstawie krzywej grzewczej. W szczególności jest to korzystna funkcja w układach centralnego ogrzewania o znacznej bezwładności cieplnej (podłogówka, układy grzejnikowe o znacznej ilości wody). Dobór regulacji pogodowej zależy od rodzaju pieca (pompy) oraz od rodzaju i skomplikowania układu centralnego ogrzewania Np. od liczby układów grzewczych oraz naszych wymogów odnośnie kontrolowania temperatury na poszczególnych kondygnacjach budynku lub we wnętrzu. Wybrane wersje kotłów posiadają wbudowaną kontrolę zewnętrzną (bez programatora tygodniowego),a inne wymagają czujnika zewnętrznego (zazwyczaj regulator tygodniowy jest zawarty).

Najczęściej spotykane komplikacje z regulacją pogodową:

-zbyt niska temperatura całego budynku – ustawiona zbyt mała krzywa grzewcza przez instalatora,

-rozpalenie kominka skutkuje wyłączeniem grzania w całym budynku – wyłączyć w regulatorze zewnętrznym zainstalowanym w salonie z kominkiem sensor temperatury wewnątrz,

-tylko podczas wietrznych dni obniża się temperatura w domu – dom ma mankament – jest podatny na przewiewanie i ogrzane powietrze jest z niego wywierane – powinno się usprawnić wentylację albo zaizolowanie budynku.

Zalecenia:

-nie pokładaj wiary w to, że monter dostroi Tobie optymalnie regulator pogodowy; dowiedz się jak pracuje i samodzielnie dobierz krzywą grzewczą oraz wyłącz funkcję korekty w oparciu o czujnik temperatury wewnętrznej.

-regulator zamontuj w kotle albo bezpośrednio obok niego – prowadzenie przewodów do salonu to zbędny wydatek – dobrze nastawiony programator nie wymaga korekt,

-dopilnuj montaż czujnika pogodowego na ścianie północnej, by prawidłowo mierzył temperaturę powietrza (a nie ściany),

-zastanów się, czy oczekujesz indywidualnej kontroli temperatury w osobnych pomieszczeniach. Jeżeli tak, to zastosuj głowice termostatyczne (dla grzejników) lub dedykowane termostaty elektroniczne (do ogrzewania podłogowego).