Zostając przy przedmiocie kaloryferów, tym razem zainteresujemy się podstawami. Od czego należy zacząć, czyli o czym pomyśleć wybierając kaloryfer do pomieszczenia?
Dobrze dobrane grzejniki dają gwarancję zdwojonej oszczędności. Po pierwsze, przy zakupie, bo najczęściej wychodzi na jaw, że można wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy grzejnik. Druga oszczędność wynika z bardziej skutecznej funkcjonowania automatyki dedykowanej do kontroli temperatury ? czym mniejsza pojemność systemu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w układzie, czyli mniejsza bezwładność. W każdej takiej sytuacji warto więc wybierać optymalnie ? możliwie najmniejszy kaloryfer. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki mniejsze.
Główną rzeczą przy wyborze kaloryfera jest charakterystyka zapotrzebowania na mocgrzejną pomieszczenia. Zapotrzebowanie to jest uzależnione od wielu warunków, m. in. : rodzaju budynku, zastosowanej warstwy izolacyjnej, rodzaju okien i wentylacji. Weryfikacja wszystkich umożliwi na dokładne dobranie grzejnika do pomieszczenia, w którym powinien pracować. aktualnie dostępne są także programy, jakie na podstawie szczegółów odnośnie instalacji kalkulują i dopasowują kaloryfery.
Przykład:
Lokal o wielkości 15m2 w budowli po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc 80 W/m. Dokonując prostych obliczeń wychodzi, że oczekiwany kaloryfer musi mieć moc zbliżoną do 700-1000W.
W tym momencie trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj grzejnika i dopasować wielkością do pokoju, gdzie będzie zamontowany.