Ogrzewanie podłogowe na prąd – przewody grzejne VC i VCD.

Grzanie podłogowe to układ ogrzewania, który jest najzdrowszym dla mieszkańców i umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.

Elektra-VC
Ogrzewanie podłogowe na prąd pełniące rolę głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło energii cieplnej w pomieszczeniu jest montowane pod posadzką. Taki typ ogrzewania można zamontować, gdy wnętrza są na etapie przygotowania i posadzki nie są jeszcze zrobione.
Do zrobienia ogrzewania pod posadzką używane są przewody grzejne VC lub VCD.

VC to jednożyłowy kabel grzewczy zakończony z obu stron kablem zasilającym. VCD to dwużyłowy kabel zakończony z jednej strony kablem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wskazane przewody poza budową różnią się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, która wypada na każdy metr przewodu grzejnego. Wybierając przewód grzewczy trzeba wziąć pod uwagę rodzaj pokoju oraz typ nawierzchni podłogowej, oraz najmniejsze dopuszczalne odległości, jakie powstaną pomiędzy nitkami przewodu w trakcie ich układania. Największe dopuszczalne odległości nie powinny przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się miejsca zimne.
Instalacja przewodów polega na ułożeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem wraz z sensorem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie przewodów VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy zrobić z pomocą sterownika temperatury. Wybór właściwego miejsca instalacji puszki z regulatorem jest istotne ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Kable grzewcze należy rozmieścić tak, by przewód zasilający o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i spiąć z sterownikiem.